Valitse sivu

Miessakit ry:n valtuusto kokoontui syyskokoukseensa Helsingissä 19.11.2022. Kokouksessa nimettiin yhdistyksen hallitus vuodelle 2023 sekä vahvistettiin tulevan vuoden toimintasuunnitelma ja talousarvio.

Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin lääketieteen tohtori, lääkintöneuvos Jarmo Karpakka. Karpakka on toiminut urallaan yksityisen ja julkisen terveydenhuollon johtotehtävissä, sekä useiden eri yhdistysten ja järjestöjen luottamustehtävissä. Ennen eläköitymistään Karpakka toimi vuosina 2003–2020 Mehiläisen lääketieteellisenä johtajana. Hän on myös laatinut internettiin Olipa kerran mies -sivustolle yli 50-vuotiaille miehille suunnatun Aikuisen miehen huoltokirjan, ja häneltä on tulossa vuonna 2023 kirja ”Eläköön mies – Enemmän terveitä vuosia”.

Miessakit ry:n hallituksen rivijäseniksi valittiin Kari Nikola, Pertti Rantanen ja Teemu Seikkula. Yhdistyksen valtuuston puheenjohtajana toimii Pekka Virtanen ja toiminnanjohtajana jatkaa Tomi Timperi.

Lisätietoja: Tomi Timperi | tomi.timperi@miessakit.fi | +358 50 588 1687